23948sdkhjf

Solaris grundare prisad

Krzysztof Olszewski, grundare, ordförande och delägare av Solaris Bus & Coach i Polen har fått 2010 Kisiel Prize för sitt framgångsrika livsverk.
Bussen Solaris är numera känd i Sverige där den nu finns bland med bland de fyra stora på den svenska bussmarknaden. Men Solaris framgångar har varit stora på många stora marknader ute i Europa så väl som på hemmamarknaden Polen.

Kisiel Priset etablerades 1990 av den polske kompositören och journalisten Stefan Kisielewski i samarbete med nyhetsmagasinet Wprost. Efter Stefan Kisielewski död 1991 har priset delats ut för att hedra polska personer som arbetar i samma andra som prisets grundare: Stefan Kisielewski kritiserade öppet den forna polska kommunistregimen och dess absurda excesser i våld och övergrepp mot oliktänkande.

Krzysztof Olszewski nominerades till 2010 Kisiel Prize för sitt enastående entreprenörskap. Under måttot ”Polen tar bussen ut i världen” har hans Solaris genomfört ett enastående segertåg, enligt juryns motivering. Bolaget grundades så sent som 1996 men är redan en av Europas ledande busstillverkare, konstaterar juryn.

Krzysztof Olszewski delar årets pris med den i Polen ytterst välkände illustratören Andrzej Mleczko och politikern Jerzy Buzek som en gång var tongivande medlem av oppostionsrörelsen Solidarnosc.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.097