Fler bussar i Värmland
Genom ett flertal insatser satsar Värmlandstrafik och Nobina på ett ökat resande på linjerna 500 och 501 mellan Karlstad och Karlskoga. Nu blir det tätare turer.
Parterna har utvecklat sitt samarbete vilket bland annat innebär att bussentreprenören Nobina kommer att ha en aktivare roll vilket ska leda till en positiv trafikutveckling. Att startskottet innebär en förbättrad tidtabell för både linje 501 mellan Karlstad – Skattkärr – Väse och på linje 500 mellan Karlstad – Kristinehamn – Karlskoga är därför ingen slump.
– Vi är helt överens om att det som gör att fler väljer att resa kollektivt är att det finns en turtäthet på sträckan man reser, säger Lennart Salomonsson , trafikområdeschef på Nobina i Värmland.
Linje 501 får fem nya turer på vardagarna. Linje 500 har utökats med en ny tur i vardera Karlstad – Kristinehamn - Karlskoga och tillbaka från Karlskoga till Kristinehamn.
– Vår ambition är ett kraftigt ökat resande som vi på sikt hoppas ska leda till ytterligare förbättringar, säger Lennart Salomonsson.
Redan under 2011 är planen att förbättra fordonsparken, det vill säga att köpa in nya bussar som ska trafikera linje 501.
Värmlandstrafiks vd Lars Bull ser mycket positivt på förändringarna, både de faktiska i dagsläget och de kommande. Att affärsmodellen med Nobina utvecklats banar väg att testa nya samarbetsformer inom flera områden som till exempel marknadsföring och kvalitetsutveckling.
– Både våra resenärer och allmänheten kommer att märka av en ökad aktivitet, säger Lars Bull .