23948sdkhjf

Stjärnregn över Grönan

Många stjärnor kommer till Gröna lund i Stockholm i sommar och framåt höstkanten - En av dem är Henrik Berggren som gör sin solodebut.
Efter år av spekulationer och saknad är Broder Daniels frontfigur Henrik Berggrens solodebut äntligen här. Den 5 maj släpps albumet ”Wolf's Heart” och den 24 maj inleder Henrik Berggren sin solokarriär och sommarens turné på Grönans Stora Scen.

2 mars klockan 15.00 släpptes utan förvarning Henrik Berggrens första singel som soloartist, ”To My Brother, Johnny”. Det hade gått nio år sedan Broder Daniel tog farväl med en känsloladdad konsert på Way Out West och 14 år sedan det senaste albumet ”Cruel Town” släpptes. Som ett av Sveriges genom tiderna mest älskade band har Broder Daniels musik en speciell plats i musikälskares hjärtan. Under sin brokiga karriär har det ofta varit i sin frånvaro som bandets popularitet och mytstatus vuxit. De fick sitt genombrott för den stora publiken via omvägen på soundtracket till Fucking Åmål och efter år i exil släpptes sista skivan, då de möttes av en mycket större publik än den de lämnat. Sedan avskedet har legenden om bandet bara vuxit och vuxit, och när Henrik Berggren nu efter år av rykten äntligen är tillbaka är det inte bara en stor händelse, utan en musikhistorisk.

Henrik Berggrens länge omtalade solodebut har fått namnet ”Wolf's Heart” och släpps den 5 maj av Woah Dad! i samarbete med United Stage. Bara några veckor senare ger han sig ut på turné, som endast består av sex spelningar. Turnépremiären och den första konserten på Henrik Berggrens solokarriär går av stapeln den 24 maj kl. 20.00 på Gröna Lunds Stora Scen.

– Broder Daniel är ett av Sveriges mest mytomspunna band och Henrik Berggrens återkomst är otroligt efterlängtad. Att han gör sin första solokonsert och turnépremiär i Stockholm och på vår scen känns otroligt kul. Det kommer bli en sådan där ”jag var där”-spelning, säger Johan Tidstrand , Gröna Lunds ägare.

Konsertsommaren 2017
Med Gröna Lunds entrékort Gröna Kortet har man fri entré hela säsongen, inklusive alla konserter. Gröna Kortet kostar 250 kr och går att köpa i Gröna Lunds webbshop. Följande konserter är hittills bokade på Gröna Lund:

The Cardigans – 4 maj kl. 20.00 på Stora Scen

HOV1 – 5 maj kl. 20.00 på Stora Scen

Stiftelsen – 12 maj lk. 20.00 på Stora Scen

Thomas Stenström – 19 maj kl. 20.00 på Stora Scen

Henrik Berggren – 24 maj kl. 20.00 på Stora Scen

Norlie & KKV – 25 maj kl. 20.00 på Stora Scen

Miss Li – 26 maj kl. 20.00 på Stora Scen

Zara Larsson – 1 juni kl. 20.00 på Stora Scen

Veronica Maggio – 2 juni kl. 20.00 på Stora Scen

The 1975 – 12 juni kl. 20.00 på Stora Scen

Bryan Ferry – 15 juni kl. 20.00 på Stora Scen

Flogging Molly – 16 juni kl. 20.00 på Stora Scen

First Aid Kit – 19 juni kl. 20.00 på Stora Scen

Rob Zombie – 20 juni kl. 20.00 på Stora Scen

Blink-182 – 21 juni kl. 20.00 på Stora Scen

Slayer – 26 juni kl. 20.00 på Stora Scen

Elton John – 2 juli kl. 20.00 på Stora Scen

Brad Paisley – 25 juli kl. 20.00 på Stora Scen

Alice Cooper – 27 juli kl. 20.00 på Stora Scen

Megadeth – 30 juli kl. 20.00 på Stora Scen

Bad Religion – 10 augusti kl. 20.00 på Stora Scen

British Lion featuring Steve Harris – 15 augusti kl. 20.00 på Lilla Scen

Patti Smith & her band – 21 augusti kl. 20.00 på Stora Scen

Little Jinder – 23 augusti kl. 20.00 på Stora Scen

5 Seconds of Summer – 24 augusti kl. 20.00 på Stora Scen

Magnus Uggla – 25 augusti kl. 20.00 på Stora Scen

Ane Brun – 31 augusti kl. 20.00 på Stora Scen

Movits! – 1 september kl. 20.00 på Stora Scen

D-A-D – 7 september kl. 20.00 på Stora Scen

The Hives – 8 september kl. 20.00 på Stora Scen

Hoffmaestro – 15 september kl. 20.00 på Stora Scen

Linnea Henriksson – 21 september kl. 20.00 på Stora Scen
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063