Gränsöverskridande samarbete
Resultatet av ett gränsöverskridande samarbete inom design och komfort har blivit sitter skönt när under tågresan, att de flesta säkert anser att stolarna är snygga att titta på är ju heller ingen nackdel. Bakom produkterna står det svenska företaget Safeman, med bas i Olofström, och Ring Mekanikk med säte i Moelv.
– Safeman svarar för designen och tyget och Ring Mekanikk för metall och det mekaniska, säger Stephan Bengtsson på Safeman som tillsammans med Tore Flaterud från Ring Mekanikk finns på plats på Elmia Nordic Rail.
Det svensk-norska samarbetet har pågått i flera år och resulterat i stolar som bland annat finns på Öresundstågen, Arlanda Express, Krösatågen och Norrtåg.
– Jag är Norgevän och tycke uppstod mellan företagen för flera år sedan. Sedan dess har det utvecklats vidare, säger Stephan Bentsson och pekar på några stolar i montern.
– De här, till exempel. Den här affären knöt vi ihop med köparen på förra mässan, för två år sedan. Nu finns de på Flytoget mellan Oslo och Gardemoen i Norge.
Även om det byggs och behövs nya tåg, så är det en lång process innan nya projekt kan ros i hamn.
– Framtiden ser bra ut, men det är lång väg att gå. Man måste vara tålmodig när det handlar om långa projekt. Om något skulle beslutas i dag, så är det inte tal om leverans förrän efter 2020, säger Stephan Bengtsson.