Resras till USA
Intresset för att flyga till USA har nära nog halverats efter Donald Trumps tillträde som president - Detta enligt en färsk undersökning av Flygresor.se.
– Det är tydligt att Donald Trump just nu totalt har sänkt USA:s varumärke som turistmål. Svenska folket vänder just nu helt klart blickarna mot andra resmål. Det är också tänkbart att väldigt många affärsresor till USA just nu ställs in eller inte blir av alls på grund av osäkerheten kring visum, säger Kristoffer Rengfors , Marknadschef på Flygresor.se.
Flygresor.se har analyserat ca 2,5 miljoner flygsökningar gjorda på Flygresor.se och i Flygresor.ses app. Sökningarna som är analyserade har skett under första helgen efter Donald Trumps tillträde som President, under den andra helgen efter nye presidentens tillträde samt samma tidpunkter ett år före Donald Trumps tillträde som president. Resultatet visar på en brutal sänkning av intresset att resa till USA. Under nye presidentens första helg i ämbetet hade andelen sökningar till USA minskat med 43 procent mot året innan. En helg senare var minskningen uppe i 47 procent jämfört med för ett år sedan.
En förklaring till den fullständiga djupdykningen i intresse för resor till USA kan vara det stora antal uppseendeväckande beslut som Donald Trump tagit under sin första tid som president. Bland annat har visum nekats till inresande människor från ett antal muslimska länder.
– När Trump blev vald till president såg vi en tillfällig ökning i intresset att resa till USA. Vår analys var då att USA hade fått mycket utrymme i media och att det avspeglades sig i intresset för landet som resmål. Nu får USA återigen väldigt mycket utrymme i media, men det är uppenbart att svenska folket inte alls lockas i samma utsträckning av det nya USA som Donald Trump bygger, säger Kristoffer Rengfors.
Att intresset för USA sjunkit så kraftig under året betyder också att landet inte längre återfinns bland de 20 populäraste länderna när svenska folket söker efter flyg. Så lågt har intresset för att resa till USA inte varit någonsin under den tid Flygresor.ses statistik sträcker sig (tillbaka till 2007).
Fotnot. Sökningarna till USA på Flygresor.se ökade med 23 procent under dagen efter det att Donald Trump valdes till nästa president jämfört med det normala för den säsongen. Att även andra stater än USA stänger ute vissa nationaliteter uppmärksammas inte lika mycket som det USA:s högsta ledare tar sig för. Exempelvis är israeliska medborgare utestängda från minst 16 länder i framför allt Mellanöstern sedan länge, vilket är i det närmaste okänt.