Tågkompaniet väljer Nobina
Nobina ska köra ersättningstrafiken åt Tågkompaniet i Norrland och Värmland - Avtalet sträcker sig från april i år till 2024.
– Vi ser fram emot att tillsammans med Nobina erbjuda en lösning som överträffar våra kunders förväntningar när tåget inte kan gå, säger Mats Gustafsson , vd för Tågkompaniet.
Nobina har lång erfarenhet av att framgångsrikt köra ersättningstrafik. Nobinas buss-för-tågerbjudande är en genomarbetad tjänst, där bland annat Nobinas centrala trafikledningsresurser, tillgängliga dygnet runt, används för att på effektivaste sätt bistå Tågkompaniet med både planerad ersättningstrafik och för snabba insatser vid störningar i tågtrafiken. Utöver trafikledning kommer Nobina samarbeta med underleverantörer i de områden där Nobina idag inte är verksamt.
– Med vår buss-för-tåg lösning säkrar Tågkompaniet och vi tillsammans hela resan för resenären – oavsett om det handlar om resor en vanlig dag eller om det handlar om att dimensionera ersättningstrafik vid störningar, säger Jan Bosaeus , vd för Nobina Sverige AB.
Tågkompaniet, som bedriver upphandlad trafik, kör 56 000 tågavgångar och genomför cirka 5 miljoner resor per år. Med buss-för-tåglösningar hos flera uppdragsgivare i de Nordiska länderna, kan Nobina med sin erfarenhet och storskalighet erbjuda lokalanpassade helhetlösningar med dygnet-runt support.