23948sdkhjf

Tallink vänder till rörelseförlust

Rederiet Tallink, som trafikerar flera svenska städer, redovisar minskad omsättning under första kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelseresultatet visade förlust mot föregående periods vinst.

Omsättningen sjönk med 14,4 procent till 137,3 miljoner euro (160,4). Antalet passagerare var också färre med 12 procent, frakten lägre med 31,9 procent och antalet transporterade passagerarbilar gick ner 10,9 procent jämfört med samma period förra året.

Rederiet skriver i sin kvartalsrapport att flera faktorer påverkat periodens resultat, bland annat nämns globala geopolitiska spänningar, underhåll och uppgradering av fartyg samt låga konsument- och företagsförtroendenivåer.

Tallink Grupp i siffror
Miljoner euro Första kvartalet 2025 Första kvartalet 2024
Omsättning 137,3 160,4
Bruttovinst/förlust -4,7 13,8
EBITDA -3,8 34,5
EBIT -27,1 9,8
Nettovinst/förlust -33,2 2,6

– Det första kvartalet har utan tvekan varit utmanande för oss. Konsumentförtroendet är fortsatt svagt, påverkat av både det ekonomiska läget på våra hemmamarknader och den globala geopolitiska oron. Längre dockningsperioder och fyra fartyg som legat stilla har dessutom haft en tydlig negativ påverkan på vårt resultat, säger säger Paavo Nõgene, vd för Tallink Grupp, i en kommentar och fortsätter:

– Ser vi till resultatet exklusive effekten av de fartyg som varit utan verksamhet, ligger vi i nivå med Q1 2019. Vi arbetar kontinuerligt med att hitta lösningar för de fartyg som i dagsläget inte är i trafik – ett exempel på det är försäljningen av fartyget Star I.

Försäljningen av snabbfärjan ’M/S Star I’ aviserades tidigare i april.

1 euro = 10,92 svenska kronor.

Artikeln är en del av vårt tema om Kvartalsrapport .

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.047